evlilik-oncesi-tahlilleri

Evlilik öncesi yapılan tahliller çiftlerin sağlık durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda bilgilenme yönünden önemli olup aynı anda da yasal zorunluluktur.

Türkiye’de akraba evliliklerinin fazla olması bu testlerin yapılmasının önemini arttırmaktadır. Bu sayede sağlıksız bireylerin dünyaya gelme oranı düşürülmektedir. Çiftlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmış olmaları ve bu durumun önceden anlaşılarak tedbir ve tedaviye baş vurulması için tahlillerin yapılması gereklidir.

Yasal Olarak Yapılması Zorunlu Olan Tahliller ve Yasal Gerekçesi Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 123 ve 124. maddelerinde belirtilen çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığını gösterir.

Talasemi (Akdeniz anemisi) tahlilleri de istenmektedir. Evlenecek çiftlerde bayan 50 yaş üstündeyse ya da cerrahi menopoz sonrası (ameliyat raporunun ibrazı halinde) akdeniz anemisi taraması yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Bu testler evlilik öncesi yasal olarak istenmektedir. Tahlil Sonuçlarının incelenmesi sonrası evlilik prosedürleri tamamlanmaktadır.

evlilik-oncesi-testler

Evlilik Öncesi Yapılması Gereken Testler

  1. HIV (Aids Testi)
  2. ANTİ HBs (Hepatit B Bağışıklığı)
  3. HBsAg (Hepatit B Testi)
  4. VDRL (Bel Soğukluğu)
  5. Anti-HCV (Hepatit C Testi)
  6. Kan Grubu (Kan Uyuşmazlığı İçin Gerekir)
  7. Hemoglobin Elektroforezi (Akdeniz Anemisi Taraması)

Kan Grubu Tahlili ;
Anne ile baba arasında olabilecek kan uyuşmazlığının tespiti için yapılır. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanımızda ki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadında Rh(-) negatif, erkekte Rh(+)pozitif olduğu durumlarda oluşabilir.

  • Bayan Rh + , Bay Rh – ise uyuşmazlık yoktur.
  • Bayan Rh – , Bay Rh – ise uyuşmazlık yoktur.
  • Bayan Rh + , Bay Rh + ise uyuşmazlık yoktur.

Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.Kan uyuşmazlığı doğacak bebeğin sağlığını tedbir alındığı sürece etkilemez.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir