Kan tahlilinin sabah aç karına alınan kan ile yapılması yeğlenir. Alınan kan, istenen tahlilin cinsine göre ayrı tüplere konularak tahlili çalışacak ilgili laboratuvara gönderilir. Farklı amaçlarla ve yöntemlerle yapılan kan tahlilleri bulunmaktadır. Örneğin kan sayım tahlili pıhtılaşmayı önleyen bir madde bulunan özel tüplerde alınmış kanla yapılır.
Sedimentasyon , APTT ve PT dediğiniz pıhtılaşma fonksiyonlarını araştıran tahliller için alınan kanlar da pıhtılaşmayı önleyen kimyasal maddelerin bulunduğu tüplere koyularak tahlile gönderilir.
Bu tahlilleri çalışacak laboratuvara gelen kanların pıhtılaşmamış olmasına çok dikkat etmelidir.
Aksi takdirde pıhtılaşmış kanla yapılan Hemgram (Tam Kan Sayımı), Sedimentasyon ve PTZ,APTT tahlilleri yanlış sonuçlar çıkmasına yol açabilir.

Genel Biyokimya tahlilleri dediğimiz glukoz (şeker), kolesterol, trigliserit, üre, kreatin gibi rutin biyokimyasal incelemeler ve hormonla ilgili testler ise boş ve katkısız tüplere koyularak tahlil için laboratuvara gönderilir. Aynı şekilde tümörü olan veya tümör şüpheli hastalara yapılan Tümör Belirteç testleri de katkısız tüplerle çalışmaya alınır.Bu tahliller için alınan kanın laboratuvara gönderilmesinde , tüpte bulunan kanın pıhtılaşmış olmasının hiçbir sakıncası yoktur.
Laboratuvara gelen içi kan dolu tüpler, santrifüj denen yüksek devirli cihazlarla uygun sürelerde çevrilerek tüpte bulunan kanın şekilli elemanları çöktürülür ve tüpün üstünde kalan serum dediğimiz sıvıdan alınan örnekle kan tahlili yapılır.kan-tahlili

Günümüzde kan tahlilleri modern cihazlarla ve tahlil sırasında çoğunlukla el değmeden otomatik olarak yapılmaktadır.Bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte birçok hastanede tahliller yapıldıktan sonra kağıda basmadan doğrudan doktorun bilgisayar ekranından sonuçlar görülmektedir.

Yorumlar

 1. Tülay Özatalay

  Evde bakım için eve gelen memur annemin damardan kanını alırken çok canını acıttı hadta çok yaşlı aynı memurun hizmet için gönderilmemesinş değiştirilmesini tica efiyorum.

  1. admin Yazar

   Bu konu hakkında sitemizin hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. Bu durumu ilgili kurum ile paylaşmanızı öneririz.

 2. Aykut TÜRK

  Merhaba arkadaslar ben bobrek nakli oldum tahliller icin istanbula gidiyom # Siklosporin # bu tahlil acaba sakarya egitim arastirmada yapiliyomucevap bekliyom

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir