1.Yemekten sonra yaklaşık 12-14 saatlik açlık sonrası kan alınması uygundur. Buna dikkat edildiğinde bazı tahlillerde yemek sonrası oluşan lipemiye bağlı olan yanlışlıklar en aza iner.

2.Kan lipid düzeyine bakılacaksa hastanın en az 16 saatlik bir açlığa sahip olması ve özellikle trigliserit ölçümü için yaklaşık 48 saat süreyle hiç alkol de almamış olması tavsiye edilmektedir.

3.Ağır bir yemek tüketiminden sonra veya aşırı alkol alımından sonraki günlerde tahlil yaptırılması önerilmemektedir.

4.Sabah saatleri tercih edin.Kan alımı için en uygun sabah saatleri olarak kabul edilir.

5.Kan verme sırasında kullandığınız ilaçları laboratuvar sorumlusuna bildirin. Kullanılmakta olan bir ilaç varsa ve ilacın tahlil sırasında sonuca etkisinden şüpheleniyorsa, mümkünse kan örneği alınmadan birkaç gün önce ilaç kesilmeli veya kullanılan ilacın adı tahlili isteyen hekime bildirilmelidir.

6.Kan verirken dik oturur pozisyonda bulunmaya dikkat edin.
kan-tahlili-öncesi-bilinmesi-gerekenler

Kan Örnekleri vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular:
Günlük biyolojik ritim, egzersiz, açlık, diyet, ilaç alınması veya sigara kullanılması birçok laboratuvar tetkikini etkilemektedir. Bu nedenle, laboratuvar tetkikleri için SABAH KANVERİLMESİ önerilir.
Fiziksel aktivitenin testler üzerine kısa ve uzun vadeli etkileri vardır. Bu nedenle tetkik için hastanemize gelmeden önce ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınılmalıdır, kan vermeden önce YARIM SAAT KADAR
DİNLENMİŞ olmanız önerilir.
Genel olarak tüm testler için 10 – 12 SAATLİK AÇLIK sonrası kan verilmesi laboratuarımız tarafından önerilmektedir. Test için kan vermeye gelmeden önceki gece saat 21:00’den sonra SU HARİÇ HİÇBİR ŞEY
YEMEYİNİZ. İhtiyaç duyduğunuz miktarda su alabilirsiniz. Laboratuvar testlerimize bir etkisi olmayacaktır. BU SURE BOYUNCA SİGARA,ÇAY ve KAHVEDEN SAKININIZ.
Birçok ilaç laboratuvar testlerini değişik biçimlerde etkileyebilmektedir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi isteyiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlar var ise, doktorunuz almamanızı söylemediği
sürece kesinlikle günlük düzeninizi bozmaksızın ilaçlarınıza devam ediniz.
Ayrıca kanın hemolizli (kırmızı kan hücrelerinin parçalanmış olması) bulanık, (yüksek şilomikron düzeyi) ve ikterik (yüksek bilirubin düzeyi) olması laboratuarımızda yapılan tüm testlerin ölçümünü etkileyeceğinden sonuçların bu özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Bu nedenlerle hastalara önerilerimiz;
• Hematolojik laboratuvar tetkikleri için 12 – 14 saatlik açlık sonrası sabah kan verilmesi
• Tetkik için hastanemize gelmeden önce ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınılması,
• Kan vermeden önce yarım saat kadar dinlenilmesi
• Gece saat 21:00’den sonra su hariç hiçbir şey yenilip içilmemesi
• Düzenli kullanılan ilaçlar var ise doktora danışılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir